Sprawdzian 2004 język polski

Kamienny chleb
(1) Na oknie bochen chleba leżał napoczęty,
Na liściu kapuścianym, pulchny i pęknięty.
(2) Szedł drogą głodny. Staje. Prosi gospodyni:
„Dajcie mi kromkę, kromka ubytku nie czyni.
(3) Jestem głodny, od wczoraj bez chleba i wody”.
„A cóż to, czy chleb piekę dla czyjej wygody?
(4) Nie dam wam, ani myślę dla was wstawać z ławy! –
Fuknęła gospodyni. – Poszedł, jaki żwawy!”
(5) Za chwilę sama sobie chleb ukroić wstaje,
Ale nóż w chleb nie wchodzi, krajać się nie daje.
(6) Na oknie zamiast chleba zwykły kamień leży,
Choć jeszcze wczoraj ciasto rozczyniała w dzieży*.
Anna Kamieńska

21. Opowiedz swoimi słowami historię przedstawioną w wierszu Kamienny chleb. Użyj wyrazów określających charaktery i oceniających zachowanie postaci.

Przykład:

Wiersz Kamienny chleb Anny Kamieńskiej przedstawia dziwną sytuację. Bohaterami są tutaj gospodyni i głodny człowiek, przechodzień. Nie znamy imion tych postaci. Kobieta na pewno jest pracowita, ponieważ samodzielnie upiekła chleb, co dzisiaj się rzadko zdarza. Gdy upiekła chleb, położyła go na oknie prawdopodobnie dlatego, aby szybciej wystygł albo też, by pochwalić się nim przed sąsiadami. Zależnie więc od interpretacji może jest to gospodyni rozsądna lub próżna, pragnąca wzbudzić u innych zazdrość. Gdy już pojawił się człowiek głodny, zupełnie nie zdała egzaminu z dobrego serca. Określiłbym jej zachowanie jako egoistyczne. Poetka zatytułowała wiersz epitetem Kamienny chleb. Nie można najeść się kamieniem, więc domyślam się, że chodzi o metaforę zachowania ludzkiego. Często jesteśmy samolubni, próżni i bez serca. Te ludzkie wady potępia Kamieńska.

Pamiętaj: trzymaj się tematu określonego w zadaniu, możesz też używać pojęć, jakie w nim występują. Stosuj zdania pojedyncze, pisz krótko, zwięźle i na temat, koncentrując się na celu pisania.


W lokalnej gazecie z 31 marca 2004 roku ukazał się następujący artykuł:

Niezwykłe świętowanie

Już za kilka dni mieszkańcy Żytniewa i okolic będą mogli podziwiać i smakować około 100 gatunków różnego rodzaju chlebowych wypieków. W sobotę 5 kwietnia na żytniewskim stadionie spotkają się mistrzowie piekarskiego zawodu z całego województwa, by zaprezentować swoje wyroby na corocznej wystawie pod nazwą „Chleb nasz powszedni”. Niezwykłą imprezę uatrakcyjnią liczne konkursy i występy zespołów muzycznych.

22. Napisz krótkie ogłoszenie informujące o wystawie zapowiedzianej w artykule.

Przykład

OGŁOSZENIE      Żytniewo, 31.03.2004 r.

Dnia 05.04.2004 roku na stadionie sportowym w Żytniewie przy ulicy Kołłątaja 12 o godzinie 14.30 rozpocznie się coroczna wystawa “Chleb nasz powszedni”. Wezmą w niej udział mistrzowie piekarstwa, wystąpią także zespoły muzyczne.

Burmistrz Miasta Żytniewa

O elementach ogłoszenia przeczytaj w Słowniku literackim online.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.