Sprawdzian 2006 język polski

25. Jest człowiekiem pracowitym jak pszczoła, a jego praca służy innym. Opisz taką osobę, opowiedz o jej działaniach i wyjaśnij, dlaczego zasługuje na szacunek. Twoje wypracowanie powinno zająć co najmniej połowę wyznaczonego miejsca.

UWAGA! Co najmniej połowa wyznaczonego tekstu to – 9 linijek.

Przykład

Mój tato jest pszczołą!

Bez wahania mogę podać przykłady prac, jakie wykonuje mój tato. Widzę go i doceniam jego pracowitość codziennie od rana do nocy. Rano budzi mnie do szkoły i jeszcze zanim umyję się, ubiorę i przyjdę do kuchni, tato już przygotował śniadanie. Wita mnie uśmiechem i pyta, czy dobrze przespałem noc? Po śniadaniu razem myjemy zęby i wychodzimy do szkoły, ja do swojej, tata do swojej – jest nauczycielem polonistą. Wiem to z opowiadania, że podczas przerw i godzin wolnych w pracy tata poprawia wypracowania. Po pracy biegnie do “Biedronki” na zakupy i potem wręcz “pędzi” do domu, aby zdążyć ugotować obiad zanim “jego skarby” (tak nas nazywa) wrócą ze szkoły. Ja wracam wcześniej, moja siostra później, mama ze swojego biura najpóźniej. Dla każdego więc tata musi podać obiad o innej porze. Zawsze uśmiechnięty i gotowy do wysłuchania nas. Pomiędzy czynnościami domowymi tata ciężko pracuje, pisząc różne prace na zlecenie. Wciąż poszukuje nowych źródeł zarobku i ogłoszeń o dodatkową pracę. W ostatnich miesiącach rozpoczął tworzenie portalu internetowego poświęconemu egzaminom. Każdą wolną chwilę poświęca tej pracy, aby pomóc uczniom lepiej zrozumieć zadania egzaminacyjne. Nie jestem pewny czy tato ma czas na sen, ponieważ gdy idziemy spać, on pracuje, gdy się budzimy, on dawno zaczął pracować…
Jestem pełen podziwu dla niego, zresztą dla mojej mamy także. Oboje cały czas pracują, ale tata naprawdę mi imponuje. Zawsze jest zadowolony i uśmiechnięty, zawsze możemy na niego liczyć. Jeśli tylko potrzebujemy rady lub pomocy, rzuca wszystko i zajmuje się nami. Bardzo go za to kochamy.
Tak, mój tato jest pszczołą! Oczywiście, jego praca służy innym, rodzinie, setkom jego uczniów i tysiącom korzystającym z jego portali edukacyjnych.

Pamiętaj: trzymaj się tematu określonego w zadaniu, możesz też używać pojęć, jakie w nim występują. Stosuj zdania pojedyncze, pisz krótko, zwięźle i na temat, koncentrując się na celu pisania.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.