Sprawdzian 2007 język polski

25. Co w szkole lubisz najbardziej i dlaczego? Odpowiedz w 2-3 zdaniach.

Przykłady z arkusza CKE

Przykład 1.
Najbardziej lubię lekcje matematyki, ponieważ pani jest bardzo miła. Jak czegoś nie rozumiem, to zawsze mi wytłumaczy.
Przykład 2.
Najbardziej w szkole lubię swoich kolegów. Pomagają mi w złych i trudnych chwilach. Są oni dla mnie czymś więcej niż kolegami, to moi przyjaciele.
Przykład 3.
W szkole najbardziej lubię wychowanie fizyczne. Na tej lekcji mogę grać, bawić się i krzyczeć, a przy tym nie muszę myśleć. Najbardziej jednak lubię grać w siatkówkę.
Przykład 4.
W szkole najbardziej lubię przerwy. W czasie przerw można pogadać z kolegami, wyjść na dwór i zjeść śniadanie.

26. Opisz życzliwie koleżankę lub kolegę ze szkoły. Twoje wypracowanie powinno zająć co najmniej połowę wyznaczonego miejsca.

Przykłady z arkusza CKE

Przykład 1.
Mój kolega Bartek jest przystojnym smukłym brunetem. Jego nos jest lekko przekrzywiony w prawo, a odstające uszy przykryte są dość długimi włosami. Zwykle do szkoły przychodzi w bluzie z kapturem. Codziennie, gdy go widzę, jest otoczony dziewczynami. Jego ulubiony przedmiot to j. niemiecki. Nieźle już mówi i pisze w tym języku.
Na lekcjach lubi gryźć ołówki.
Bartek jest muzykalny, dlatego chodzi do szkoły muzycznej. Bardzo ładnie gra na organkach. Jest życzliwy dla innych. Uwielbia grać w szachy, bierki i chińczyka. A druga wojna światowa to jego pasja od dzieciństwa. Nie bardzo lubi lekcje wychowania fizycznego, ponieważ nie jest zbyt sprawny fizycznie. Mogę powiedzieć, że Bartek to mój prawdziwy przyjaciel.

Przykład 2.
Moja koleżanka ma na imię Agnieszka i ma trzynaście lat. Chodzi razem ze mną do szóstej klasy. Jest osobą szczupłą i wysoką. Ma niebieskie oczy, mały nos i wąskie usta. Jej cechą charakterystyczną jest przede wszystkim koleżeńskość. To dobra i miła dziewczyna, otwarta na ludzi. Często pomaga mi w trudnych sytuacjach. Czasem
nawet bywa zabawna. Lubi przyrodę, dlatego przynajmniej raz w tygodniu jeździ na wycieczki rowerowe do lasu. A w wolnych chwilach czyta książki przygodowe.
Według mnie jest to najsympatyczniejsza koleżanka w klasie. Życzę każdemu takiej przyjaciółki jak Agnieszka.

Przykład 3.
Moją ulubioną koleżanką, a także przyjaciółką, jest Angelina z mojej klasy. Często chodzimy razem do miasta i rozmawiamy o naszych wspólnych sprawach. Lubię ją za to, że jest miła i życzliwa, a także to, że pomaga mi w matematyce. Zawsze uśmiechnięta i radosna, woli się śmiać niż marudzić.
Angelina ma ciemne, brązowe włosy, które są długie i zawsze związane w kitkę. Oczy ma zielone. Z całą pewnością pasują one do jej cery i charakteru. Angelina potrafi mnie  oderwać od telewizora czy komputera. Dzięki niej przebywam dużo na świeżym powietrzu i chodzę uśmiechnięta do szkoły. Ogólnie jest z nią fajnie przebywać i spędzać wolny czas.

Przykład 4.
Moją koleżanką w szkole jest Patrycja. Wyglądem jest podobna do mnie. Ma krucze włosy i piwne oczy oraz śniadą cerę. Patrycja jest troszeczkę niższa ode mnie. Na co dzień ubiera się na sportowo. Jedynie na szkolne dyskoteki zakłada spódniczki. Potrafi dotrzymać słowa. Gdy powierzę jej swoją tajemnicę, to ona nigdy nikomu tego nie powie. Moja mama twierdzi, że jesteśmy przyjaciółkami. Traktuję Patrycję prawie jak siostrę. Nic dziwnego, że spędzamy ze sobą dużo wolnego czasu. Chodzimy do kina, na spacery, na dyskoteki. Bardzo ją lubię i myślę, że zostaniemy przyjaciółkami do końca życia.

 

Pamiętaj: trzymaj się tematu określonego w zadaniu, możesz też używać pojęć, jakie w nim występują. Stosuj zdania pojedyncze, pisz krótko, zwięźle i na temat, koncentrując się na celu pisania.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.