Sprawdzian 2008 język polski

24. Na podstawie mapy napisz kilkuzdaniową notatkę o przewidywanej pogodzie dla Polski na jutro.

Przykłady z arkusza CKE

Przykład 1.
Na północy kraju będzie słonecznie. W środkowej Polsce zachmurzenie częściowe z większymi przejaśnieniami. Na południu natomiast będą opady deszczu.

Przykład 2.
Jutro na Pomorzu i Mazurach pogodnie, bezchmurne niebo. W środkowej części kraju częściowe zachmurzenie z przejaśnieniami. W górach pochmurno i opady deszczu.

Przykład 3.
Jutro w Polsce pogoda zróżnicowana. Cały dzień słoneczny tylko w części północnej, im dalej na południe, tym pogoda będzie się bardziej psuć. I tak w części środkowej chmury na przemian ze słońcem, a opady deszczu będą na południu.

25. Jedyne pod słońcem! Napisz o miejscu, które jest dla ciebie wyjątkowe. Wyjaśnij, dlaczego. Twoje wypracowanie powinno zająć co najmniej połowę wyznaczonego miejsca (co najmniej 9 linijek).

Przykłady z arkusza CKE

Przykład 1.
Jest na świecie wiele pięknych i zachwycających miejsc, ale dla mnie najważniejszy jest mój dom. Byłem w wielu innych domach, we wspaniałych miejscach, ale jednak najlepiej czuję się we własnym, może nie za dużym, ale moim domu. Nie jest specjalnie bogaty i wygodny. Taki sobie zwyczajny. Jednak dla mnie najwspanialszy. Jest dla mnie ostoją, ciepłym kątem w zimowe dni. Pełen wspomnień, pamiątek. W nim czuję się swobodnie, pewnie i bezpiecznie. Jest dla mnie miejscem, do którego zawsze się wraca. Oparciem, miejscem odpoczynku, nabrania sił na kolejny dzień. Dom jest jakby skarbcem wszystkiego, co mam. Moje książki, ubrania, meble, pamiątki i oczywiście rodzina. Myślę, że każdy najlepiej się czuje we własnym domu. Każdy też może potwierdzić, że „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Ja czuję się w nim lepiej niż gdziekolwiek indziej.

Przykład 2.
Najpiękniejszym miejscem, jakie znam, jest plaża w Ustroniu Morskim. Tam najczęściej spędzam wakacje. Gdy idę na plażę pod wieczór, widzę rudo-żółtą kulę zanurzającą
się powoli w tafli niebieskiego morza. Żółtawy piasek lekko pieści moje stopy. Uwielbiam to miejsce. Duża plaża, mało ludzi, białe mewy. Wysokie wydmy, na których
zgrabnie kołyszą się sosny głaskane przez wiatr. To miejsce po prostu przyciąga mnie co roku. To mój azyl. I nie zachęcają mnie zagraniczne kurorty, gorące kraje. Ja nie
chcę tam spędzać wakacji, wolę w Ustroniu, na plaży i w szumiącym, zimnym Bałtyku. Nawet jak dorosnę i wyjadę za granicę, co roku będę wracać do kochanego Ustronia. Do Polski.

Przykład 3.
Moje wyjątkowe miejsce znajduje się w zaczarowanym lesie. Zbudowałam tam sobie domek, w którym spędzam bardzo dużo czasu. W nim czuję się swobodnie i bezpiecznie.
W moim domku mam przepiękne okno, przez które mogę obserwować różne ptaki. Kilka kroków od mojego domku płynie mała rzeczka. W tej rzeczce płynie krystalicznie czysta woda. Latem często się w niej kąpię. Mój lasek jest najpiękniejszym miejscem na świecie. Wiem o nim tylko ja. To właśnie miejsce jest dla mnie wyjątkowe, jedyne pod słońcem.

Przykład 4.
Wyjątkowym miejscem jest dom mojej babci. Babcia mieszka skromnie, ale jest u niej bardzo przytulnie. Gdy tam przychodzę, odpoczywam w ciszy i serdecznej babcinej
atmosferze. Siadam w wygodnym fotelu, oglądam stare zdjęcia i pamiątki, słucham, jak babcia opowiada i wspomina. Ja też opowiadam babci o tym, co u mnie i co w szkole, a potem babcia robi pyszną herbatę z sokiem i podaje swoje ciasto. Nic na świecie tak mi nie smakuje jak to ciasto i ta herbata. Bo moja babcia jest wyjątkowa i jej dom jest wyjątkowy. Takie jedyne pod słońcem miejsce, gdzie czuję się dobrze i bezpiecznie.

Przykład 5.
Moja babcia ma domek na przedmieściach mojego miasta. Na stryszku jest pokoik mojej cioci. Ciocia mieszkała w nim, gdy chodziła do szkoły. Potem wyjechała i pokoik używany jest jako gościnny. Ciocia pozwala mi grzebać w jej skarbach. Bardzo lubię tam przesiadywać, oglądać jej zdjęcia, książki, zabawki i przymierzać jej sukienki. Ale najbardziej lubię oglądać jej rysunki. Ciocia jest artystką. Rysuje ilustracje do bajek dla dzieci. W szufladach i tekturowym pudle pełno jest starych szkiców. Lubię ustawiać je w ciągi i układać historyjki. Wydaje mi się wtedy, że jestem w świecie bajek i fantazji. Jest to miejsce absolutnie wyjątkowe i nie da się porównać z innymi.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.