Sprawdzian 2008 matematyka

22. W pewnym momencie cień Agaty był 2,5 razy dłuższy niż jej wysokość. Jaką długość miał jej cień, jeśli Agata ma 164 cm wzrostu? Długość cienia wyraź w metrach. Zapisz obliczenia.

matematyka2008

Przykłady z arkusza

Przykład 1.

2,5·164=410 (cm)
410 cm=4,10 m

Odpowiedź: Cień Agaty miał 4,1 m długości.

Przykład 2.

164 cm=1,64 m
2,5·1,64=4,10

Odpowiedź: Cień Agaty miał 4,1 m długości.

Przykład 3.

164:2=82
2·164=328
82+328=410 cm
410 cm=4,10 m

Odpowiedź: Cień Agaty miał 4,1 m długości

23. Podczas wycieczki w upalny dzień dzieci przeznaczyły na napoje 42 zł. Kupiły 16 kartoników soku jabłkowego. Ile najwięcej butelek wody mogły kupić dzieci za resztę pieniędzy?

matematyka2008b

Przykłady z arkusza

Przykład 1.

16·0,89=14,24
42-14,24=27,76
27,76:1,60=17,35

Odpowiedź: Dzieci mogły kupić najwięcej 17 butelek wody.

Przykład 2.

16·0,89=14,24
15·1,60=24
24+14,24=38,24 – 15 butelek
38,24+1,60=39,84 – 16 butelek
39,84+1,60=41,44 zł – 17 butelek

Odpowiedź: Dzieci mogły kupić najwięcej 17 butelek wody.

Przykład 3.

16·0,89=14,24
16·1,60=25,6
14,24 +25,6=39,84
39,84+3,20=43,04
43,04-1,60=41,44

Odpowiedź: Dzieci mogły kupić najwięcej 17 butelek wody.

Przykład 4.

16·0,89=14,24
42-14,24=27,76
10 butelek –16 zł
5 butelek – 8 zł
15 butelek – 16+8=24zł
17 butelek – 24+2·1,60=24+3,20=27,20 zł

Odpowiedź: Dzieci mogły kupić najwięcej 17 butelek wody.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.