Sprawdzian 2012 matematyka

21. Za 8 jednakowych zeszytów i 5 jednakowych długopisów Marek zapłacił 52 zł. Gdyby kupił o 3 długopisy więcej, to zapłaciłby 61,60 zł. Ile kosztuje jeden długopis, a ile jeden zeszyt?

Przykład

3 długopisy kosztują razem
61,60 – 52,00 = 9,60 zł
Jeden długopis kosztuje
9,60 : 3 = 3,20 zł
5 długopisów kosztuje
5 · 3,20 zł = 16 zł
8 zeszytów kosztuje
52,00 – 16,00 = 36,00 zł
Jeden zeszyt kosztuje
36,00 zł : 8= 4,50 zł

Odpowiedź: Zeszyt kosztuje 4,50 zł, a długopis 3,20 zł.

22. Zamaluj 1/18 kwadratu ABCD.

Przykład z arkusza

matematyka2012

23. Skanowanie 25 stron trwało 15 minut. Ile sekund zajęło średnio skanowanie jednej strony?

Przykład

15 min = 15 · 60 s = 900 s
900 : 25 = 36

Odpowiedź: Skanowanie jednej strony zajęło średnio 36 sekund.

 

24. Dwie sąsiednie ściany drewnianego klocka w kształcie sześcianu pomalowano na zielono, a pozostałe na żółto. Następnie klocek ten rozcięto na osiem jednakowych małych sześcianów.

matematyka2012b
Odpowiedz na pytania.

Ile małych sześcianów ma tylko jedną ścianę pomalowaną na zielono?

Odpowiedź:  4

matematyka2012c

Ile małych sześcianów ma trzy ściany pomalowane na żółto?

Odpowiedź:  2

matematyka2012d

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.